Cum să fii pe barba ta în cinci paşi
1. Poate că n-o să-ți vină să crezi, dar nu-ți trebuie barbă. Îți trebuie o pasiune din care să trăiești. Muzica. Traforajul. Călătoriile. Șahul. Sportul. Orice, numai să fie din pasiune. O să-ți fie greu să plătești chiria pentru o perioadă, dar ghici ce: tuturor le e. Diferența e că tu o să găsești și […]
1. Poate că n-o să-ți vină să crezi, dar nu-ți trebuie barbă. Îți trebuie o pasiune din care să trăiești. Muzica. Traforajul. Călătoriile. Șahul. Sportul. Orice, numai să fie din pasiune. O să-ți fie greu să plătești chiria pentru o perioadă, dar ghici ce: tuturor le e. Diferența e că tu o să găsești și ceva plăcere muncind pentru asta.
2. Înconjoară-te de oameni care-s pe barba lor. Găsește un artist de orice fel și întreabă-l despre creativitate. Găsește un sportiv care e obsedat în a-și îmbunătăți performanțele și ascultă-l. Găsește un scriitor și află-i muzele. În fiecare dintre ei o să vezi o sclipire în ochi care te va molipsi. Îți garantez.
3. Fii egoist. Data viitoare când cineva îți spune că se împlică în chestii voluntare pentru că-i place să ajute oamenii, dă-i una după ceafă. N-o face pentru alții, ci pentru el. Generozitatea e o formă de egoism. Devotamentul e o formă de egoism. La fel și voluntariatul. La fel și micile gesturi pe care le poți face pentru apropiații tăi, de la un loc în mașină în drum spre mare, până la jumătate de sendviș rupt cu mâna și împărțit între doi oameni. Fii egoist.
4. Nu fi călduț. Că ”stai să vezi”, că ”nu știu ce să zic”, că ”mă mai gândesc”. Nu. Uneori, cea mai proastă decizie e să nu iei nicio decizie. Ori e caldă, ori e rece. Nu fi călduț. Indiferent cum iese, n-o să regreți. Cunosc oameni mult mai fericiți ca noi care n-au nevoie decât de un rucsac în spate și-o destinație. Scrie mail-uri către trei sute de oameni. Două sute nouăzeci și cinci n-o să-ți răspundă, dar vei găsi și cinci egoiști.
5. Relaxează-te și îndeamnă-i și pe alții s-o facă povestindu-le prin ce treci. Nu e o cursă. Nu concurezi decât cu alte versiuni ale tale. Dacă vrei să fii pe barba ta, o să înveți să-ți asumi și multe eșecuri și-ai să vezi că niciunul dintre ele nu e un capăt de lume. Distrează-te muncind și muncește distrându-te.
Am cunoscut de curând o gășcă de oameni ca cei despre care bat câmpii mai sus. Se întâmpla la mare, la Mamaia, într-un weekend de final de vară. Cinci băieți care și-au luat inima în dinți și și-au lăsat pasiunile să-i ghideze.
Ciprian, Emilian, Flavius, Tar Tan și Octavian. Au participat la un concurs organizat de Philips care puncta stilul, libertatea și independența. S-au ales cu o experiență unică, un weekend plin cu distracție și activitați de timp liber, printre care sky jet, petreceri și o ieșire cu yacht-ul în largul Mării Negre, plus compania unuia dintre cei mai pe barba lor oameni de prin preajmă: Marius Moga.
Ți-aș putea povesti despre cum ne-a găsit dimineața, în port, pe punte, discutând despre pasiuni și libertate, dar mai bine intri tu pe pagina de Facebook Pe Barba Ta powered by Philips și vezi acolo despre ce-i vorba, cu tot cu fotografii.
Crede-mă pe cuvânt, chiar nu-ți trebuie barbă.
foto: Emilian Nicorescu